top of page
ZITA HOMOLKOVÁ
TÝMOVÁ SUPERVIZE
S kolegy na stejné pracovní pozici se za podpory supervizora věnujete případovým (klienti, žáci, rodiče) nebo komunikačně vztahovým tématům (vztahy, komunikace v týmu).
Techniky a postupy, se kterými při supervizi pracuji:
-
Bálintovská skupina,
-
reflektující tým,
-
rybníčky (diskuse nad tématem ve dvou kruzích),
-
as if týmy (reflexe z pozice aktérů nebo hlasů případu),
-
brainstorming (rychlá burza nápadů),
-
dvě židle (dilema, multidilema),
-
externalizace (projektivní karty, předměty)
-
moderovaná diskuse,
-
sochání, hraní rolí.
Se supervizně zkušenými týmy jsou techniky předmětem kontraktování. Tým si sám volí, jakou technikou chce téma zpracovat. Začínající týmy si techniky nejprve zkouší a reflektují jejich užitečnost.
Supervize je užitečným nástrojem pro organizaci, ve které je přítomna otevřená a partnerská kultura komunikace nebo pro organizaci, která o takovou kulturu usiluje. V takové organizaci supervize podporuje a rozvíjí (sebe)reflektivní a komunikační dovednosti pracovníků, poskytuje prostor pro sdílení, vzájemnou kolegiální podporu a hledání společných řešení. Usiluje o partnerskou komunikaci a zdravé vztahové klima v týmu.
Průběh supervize
Moje supervize mají strukturu, která vychází z cyklického modelu supervize. Průběh, obsah a témata kontaktuji s týmy v úvodu každého setkání. Někdy má tým požadavek na úvodní zahřívací, tmelící nebo sdílecí aktivity, které je naladí na společnou práci. Jindy se tým vrhne rovnou do supervizích témat. SUPERVIZNÍ TÉMA je srdcem supervize. Pracovníci obrací koncentrovanou pozornost na klientskou kauzu nebo na vztahy a komunikaci v týmu. Podle cyklického modelu pracujeme s tématem v těchto pěti krocích:
-
DOHODA na tématu, očekávání, zakázka
-
ZAMĚŘENÍ na téma, prezentace tématu, reflexe a sebereflexe
-
PROSTOR pro zpracování tématu zvolenými postupy a technikami, zapojuje se celý tým, cílem je získat co nejvíce pohledů na řešené téma
-
PŘEMOSTĚNÍ z prostoru supervize do reálných kroků, možností, opatření, plánů.
-
SHRNUTÍ průběhu práce na tématu, reflexe dynamických procesů ve skupině.
Co není součástí supervize:
-
uzdravení týmu nebo dokonce celé organizace
-
náprava/oprava týmu podle představy vedení nebo oprava vedení podle představ týmu
-
předávání informací mezi týmem a vedením nebo naopak
-
zařizování změn v organizaci
-
diagnostika organizace/týmu
-
metodické vedení
-
kontrola dodržování standardů
-
hodnocení
-
zodpovědnost za uplatňování výstupů ze supervize
-
přinášet témata
Při uzavírání spolupráce s týmem nebo organizací předpokládám, že:
-
zadavatel supervize má svůj supervizní záměr, tedy odpověď na otázku "Proč zrovna supervize a ne něco jiného?"
-
zadavatel supervize pracuje pod supervizí
-
otevřená partnerská komunikace a reflektování vlastní práce jsou hodnoty, ke kterým se organizace vědomě hlásí a podporuje a rozvíjí jejich naplňování na všech úrovních - supervize je logickou součástí tohoto rozvoje
-
pracovníci, kteří mají přijímat supervizi považují schopnost sebereflexe za součást profesionality a jsou připraveni sdílet s kolegy svoje nejistoty nebo i neúspěchy, stejně tak dobrou praxi a úspěchy
-
pracovníci jsou odhodláni hledat nové zdroje a možnosti řešení, dělat změny k lepšímu a od supervizí očekávají zejména svou vlastní aktivitu, kterou podporuje a koordinuje supervizor.
bottom of page